Odpočúvacie zariadenia

Odpočúvacie zariadenia

Cesty k zisteniu pravdy sú rôzne a jednou z nich môže byť práve odpočúvanie. Nebudeme v tomto článku riešiť morálny alebo právny aspekt použitia odpočúvacích zariadení, ale skôr sa zameriame na ich technickú stránku.

Na trhu môžete nájsť veľké množstvo odposluchov, ale iba niektoré budú v praxi reálne použiteľné.

 

GSM odposluchy

Ide o odpočúvacie zariadenia, ktoré fungujú na princípe mobilného telefónu. Tzn. v zariadení je SIM karta, na ktorú zavoláte a počujete čo sa v okolí deje. Obrovskou výhodou je možnosť odposluchu na neobmedzenú vzdialenosť. Môžete byť na druhom konci zemegule a po zavolaní viete čo sa u vás doma deje. Pokiaľ je takéto zariadenie ešte aj napájané z elektrickej siete, dokáže pracovať prakticky neobmedzene dlhý čas. Z pohľadu bežného človeka sa to javí ako ideálny odposluch. Veľkým sklamaním potom býva skutočnosť, že väčšinou nebudete rozumieť  jediné slovo. GSM odposluchy sa totižto vyznačujú mizernou kvalitou prenášaného zvuku, hlavne tie v cenách do 200€. Maximálne môžete rozlíšiť, či sa v miestnosti nachádza muž, žena alebo dieťa, ale rozhovoru určite nebudete rozumieť.

Pokiaľ  hľadáte odposluch, ktorý dokáže zachytiť každé slovo, GSM odposluchy nebudú tou správnou voľbou.

 

Rádiové odposluchy

Ďalšou kategóriou sú takzvané rádiové odposluchy, ktoré na prenos zachytávaného zvuku využívajú rádiové vlny. Podľa využívaného pásma sa ďalej rozdeľujú na FM, VHF a UHF. Hlavný rozdiel je v tom,  že FM naladíte na obyčajné rádio a ostatné iba na špeciálny prijímač.

Tieto zariadenia majú veľmi kvalitný zvuk, aj lacnejšie typy môžu zachytiť rozhovor nízkej intenzity či dokonca šepot osoby. Môžu pracovať z vlastnej batérie alebo byť priamo napojené na elektrickú sieť pre nonstop prevádzku, no vzdialenosť ich prenosu je významne obmedzená. Na zachytenie prenosu musí byť prijímač väčšinou vo vzdialenosti desiatok až stoviek metrov, podľa okolitého terénu.

Obmedzený dosah je hlavnou nevýhodou takýchto odposluchov. Výhodou oproti GSM odposluchom je mnohonásobne lepšia kvalita zvuku a fakt, že v zariadení neostáva SIM karta v prípade odhalenia. Oproti diktafónom majú tú výhodu, že pri inštalácii stačí do objektu vstúpiť iba raz, nemusíte sa neskôr vrátiť pre uložené nahrávky(za predpokladu, že si neskôr nechcete vyzdvihnúť drahé zariadenie).

Pokiaľ sa však jedná o priestor, do ktorého máte možnosť pravidelne vstupovať, určite odporúčame nasadiť špionážny diktafón.

 

Diktafóny

Nahrávacie odpočúvacie zariadenia považujeme za jedno z najefektívnejších riešení pri potrebe odpočúvať vybraný priestor. Špionážne diktafóny majú veľmi kvalitný zvuk, nízky odber elektrickej energie, nevyžadujú prijímač, ich ovládanie je jednoduché a dajú sa obstarať za primerané ceny. Takisto sú veľmi ťažko odhaliteľné bežnými detektormi odposluchov, pretože zachytený zvuk nikam neprenášajú.

Drahšie modely sú takmer všetky vybavené funkciou detekcie zvuku, záznamu času, kedy bola nahrávka vytvorená a niektoré sú dokonca aj zabezpečené heslom. Vďaka detekcii zvuku môžu pracovať týždne alebo aj mesiace. Po napojení na zdroj elektrickej energie sú väčšinou limitované iba veľkosťou pamäte a zvukové nahrávky veľa priestoru nezaberajú.

Mikrofóny hravo zachytia rozhovor na vzdialenosť  5-10 metrov a pokojne môžu byť uložené aj pod nábytkom.

V prípade záujmu o kúpu kvalitného odposluchu – špionážneho diktafónu si môžete prezrieť ponuku našich odpočúvacích zariadení.

 

Špeciálne odpočúvacie zariadenia

Vyššie uvedené kategórie sa týkajú najrozšírenejších druhov odposluchov, ktoré si môžete bežne kúpiť v  obchode so špionážnou technikou. Okrem toho existujú aj sofistikovanejšie nástroje ako sú napr. laserové mikrofóny, či  WiFi diktafóny, ale tie si väčšinou bežný človek dovoliť nemôže a v niektorých prípadoch môžu byť dostupné iba pre bezpečnostné zložky.